Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řepka olejka a alergie

7. 5. 2007

Tak jsem si to letos prošel taky. Totálně podrážděnou nosní sliznici, rýma, rýma, rýma.... Trápení ukončilo až nejmenované "antihistaminikum" v okamžiku kdy mi došlo, že tohle není obyčená rýma z nachlazení. Tohle u některých z nás vyvolávají nádherná žlutá pole řepky olejky. 

Přibližně pětina obyvatelstva trpí každý rok různými variantami senné rýmy, resp.pylovou alergií. Je vyvolaná pylem ze stromů, keřů, travin, obilí a bylinek .
 

Jakmile se tyto pyly dostanou do přímého kontaktu se sliznicí v nose nebo v očích, vyvolají u alergiků alergickou reakci. Příznaky této reakce mohou být rozmanité, např. slzení očí, svědění očí, kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, kašel, dušnost, průduškové astma, žaludeční a střevní problémy kožní ekzémy, bolesti hlavy, migrény, poruchy spánku, únava, poruchy koncentrace dokonce i deprese, tu jsem měl z i já z nekonečný rýmy....
Podle čeho poznáte, že trpíte sennou rýmou? Když se na jaře nebo v létě objeví bez vysvětlitelné příčiny rýma a neodezní ani po několika týdnech. Příznaky se obvykle zlepší během delších dešťů a při hezkém počasí se hned zase navrací.

Významným alergenem v tomto období je právě řepka olejka a to hlavně z toho důvodu, že její výskyt je hojný. Řepková pole najdete snad kolem každé silnice, no a Lidice byly letos řepkou víceméně obklíčené.

Máte li alergii vyvarujte se aktivního pohybu v blízkosti polí, máte-li ve vozech vnitřní cirkulaci vzduchu, užívejte ji, je-li v blízkosti silnice pole řepky. Pylové filtry čistěte.

Léky, tzv. antihistaminika , je dobré začít užívat již před začátkem  pylové sezóny. Tyto léky ale bohužel příznaky alergie pouze potlačují a na samotnou příčinu alergické reakce nemají vliv. Nejlépe je ovšem se alergenu vyhnout, což je  však v případě řepkových polí téměř nemožné....

Sledujte pylový informační web viz ....     http://www.pylovasluzba.cz/home

Jinak je ale na pole řepky fascinující pohled, že ano?

Obrazek

Obrazek

(bk)