Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gramodesky, ty maj duši ...

5. 7. 2007
ObrazekKdyž jsem zas po nějaké době čistil a prohlížel starý a pro mě cenný gramofon značky SUPRAPHON model S 07 opět mě pohltila poezie a radost ze starých věcí. Rozhodl jsem se tuto náladu rozšířit dále. Starší z nás možná podobné přístroje pamatují nebo je dokonce doma občas opráší a pustí si oblíbenou vinylovou desku. Zvuk takové produkce obsahuje spoustu vedlejších zvuků, praskání, občas jehla přeskočí v drážce. Ale jak se říká má to duši. Zvuk je dynamický, prostorový, šťavnatý jak stejk. To je to, co Vám sterilně a nudně dokonale znějící CD či DVD nenabídne ani náhodou. No a ty starý "lejbly" uprostřed desky, to je kapitola sama pro sebe. V galerii naleznete několik rychlých snímků techniky a desek. Třebas dostanete chuť otestovat gramo po dědovi ... a možná si poslechnout nějakou tu starou desku.
 

Náhledy fotografií ze složky Gramodesky, ty maj duši ...

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Souhlas

(Mareth, 27. 7. 2008 11:18)

Opravdu, musím s Vámi souhlasit v plném rozsahu.Doma jsme nikdy na něco takového neměli a tak se k tajům dostávám až jako kmet.Objevením nového plastického materiálu byl charakterizován vývoj dlouhohrajících desek a s tím i snímaciho a přenosového zařízení.
Tomu předcházel záznam na vinylové desky 78 otáček
a právě tento týden se mi podařila renovace tehdejší el.mag.přenosky a skutečně poslech takto nahraného hudebního díla nabízí požitek té doby a prostředí-a to jen náhodou se mi podařilo zachránit několik desek určených k likvidaci.
Dnes mohu mimo jiné nabídnou přepisy těchto již vzácných záznamů na CD/DVD z důvdu uchování a nebo,že již chybí reprodukční zařízení.
Zdraví jan.mareth@spk.cz