Jdi na obsah Jdi na menu
 


U Dolan je pomníček na paměť 3 letců, zahynuli 13.2.1947 při zkušebním letu

13. 2. 2016

Nedaleko od Lidic, mezi obcemi Dolany a Malé Přítočno, v lesíku zvaném Na Horkách můžete vyhledat a shlédnout pomníček 3 letců, kteří zahynuli při zkušebním letu dne 13.února 1947. Místo kde je pomníček není přímo místem nehody, letadlo údajně havarovalo nedaleko v poli, přesné místo mi ale známo není, leč rád bych ho zjistil.

Pohled na upravené okolí pomníčku mě při poslední návštěvě příjemně překvapil, ještě vloni byl kámen poražený a okolí neupravené.

Místo je velmi dobře dostupné pěšky i na kole. Je vzdálené od Lidic 5,2 km vzdušnou čarou. Pokud pojedete vozem, doporučuji jej ponechat na okraji M. Přítočna u železničního přejezdu. ObrazekLetci havarovali s letadlem Douglas DC-3 při zkušebním letu, na vině je nejspíše chyba techniků přo montáži.

Obrazek

Opodál na okraji lesíku na výhledu na Malé Přítočno byl před válkou vystavěn obranný bunkr. Není přístupný, i tak je ale zajímavý. Zejména jeho výhodná poloha s dohledem až na Kladno.

Obrazek

 Podařilo se mi vyhledat několik podrobností o nehodě. Využijte (zájemci o letadla a letectví též odkazy zdrojů informací za příspěvky, stránky samozřejmě obsahují i další zajímavosti a fakta)

13.2.1947 ve 13.48 havaroval Douglas DC-3/C-47A-DL (OK-XDU, cn 13802, sn 43-30651) ČSA (Praha-Ruzyně - Čakovice) v TMA letiště Praha-Ruzyně. Ve 13.43 letoun vzlétl ke zkušebnímu letu. Krátce po startu letoun narazil do země u obce Dolany na Kladensku. Zahynuli všichni 3 členové posádky (kpt. Jan Kuhl, Josef Hainzel, František Papáček). Příčinou bylo obráceně namontované řízení  fletnerů.

(Zdroj: svici.sweb.cz  )

Přehled leteckých nehod v Československu ZDE  

Zdroj: Wikipedia.cz

Vaše případné připomínky či upřesnění, například přesné místo havárie (od pamětníků či znalců místních poměrů a historie) jsou vítány. Vložte do komentářů. Týče se jednak nehody, jednak bunkru...


Na základě připomínky z komentáře (díky) doplním odkaz z odborného webu www.ropiky.net , kde najdete více podrobností ohledně "porozovatelny" ("bunkru") http://dbase.ropiky.net/dbase.php?nerop=1284031060

 Bohumil Kučera

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pomníček

(Eva Králiková roz. Kuhlová, 11. 6. 2016 18:02)

Moje matka byla manželkou pana Kuhla a já vlastním fotografie z místa katastrofy .Jsem u kamarádky kde jsme našly odkaz na pomníček a já bohužel nemám internet a tak vám zde nechám kontakt.
Praha 7
U smaltovny 7
17000

Bunkr

(Kladno, 11. 2. 2016 20:57)

Bunkr není bunkr, ale pozorovatelna Civilní obrany, postavená až později koncem padesátých let, možná na začátku šedesátých. Že se "kouká" na Kladno bylo záměrem. Ale nevím, zda tyto informace jsou někomu platné, tyto stránky jsou již asi mrtvé.

pomoc

(Jan Staněk, 19. 3. 2010 0:00)

Náhodou jsm se dostal na vaše stránky, které mi připoměly jiné, a sice stránky spolku pro vojenská pietní místa, o.s. Na těchto stránkách je myslím možné podrobněji se dočíst o zde zmiňované tragedii.